online casino malaysia
بلاگ دیجیتال آنالیتیکسبهینه سازی موتورهای جستجولینک سازیلینک سازی خارجی

چگونه علی بابا در جنگ بین تیم های سئو شرکت­های هواپیمایی پیروز است؟

بررسی تحلیلی به همراه تصاویر بک لینک ها

ماجرا از آنجا شروع شد که یکی از دوستانم از حاشیه سود بالا فروش آنلاین بلیط هواپیما بویژه بلیط های خارجی مطلع شده بود و به من پیشنهاد راه اندازی یک وبسایت در حوزه فروش بلیط و تورهای خارجی را داد. با بررسی بک لینک های وبسایت های مطرح در این حوزه تنها چیزی که به ذهنم آمد، جنگ و تنها احساسی که از ورود به این حوزه داشتم ترس بود. چراکه با یک بازار سرخ روبه رو بودیم و بودجه ما هم محدود بود. به هر جایی برای لینک سازی سر­ می­زدم، بک لینک یکی از این شرکت ها را می­دیدم اما برایم سوال شده بود که چگونه علی بابا در کلمات کلیدی اصلی این حوزه مثل بلیط هواپیما یا خرید بلیط هواپیما و بسیاری از کلمات دیگر در رتبه یک باقی مانده و پیروز این میدان شده است.

بررسی استراتژی لینک سازی خارجی شرکت های فعال در حوزه فروش بلیط هواپیما و گردشگری، نکات جالبی را به من یاد داد که در ادامه این مطلب با شما به اشتراک می­گذارم.

نکات مهمی که در این مقاله مطرح شده است :

 • استراتژی لینک­ سازی خارجی شرکت­های فروش بلیط هواپیما
 • تاثیر ورودی از کلمه کلیدی برند
 • اهمیت تداوم لینک سازی خارجی
 • اهمیت سوشیال سیگنال

استراتژی لینک­ سازی خارجی شرکت­های هواپیمایی

 

میانگین تعداد لینک هایی که به ۱۰ نتییجه صفحه اول کوئری بلیط هواپیما لینک داده اند­، ۱۲۳۳۸۳۱ لینک است. و میانگین تعداد دامنه های یکتا که به این نتایج لینک داده اند، ۵۷۸ دامنه است. یعنی به صورت میانگین ۲۱۳۴ بک لینک به ازاء هر دامنه گرفته اند.

مقایسه لینک سازی خارجی شرکت های فعال در صنعت فروش بلیط هواپیما

گرفتن ۲۱۳۴ بک لینک از هر دامنه برای این مجموعه از وبسایت ها غیر از خرید بک لینک امکان پذیر نیست و این موضوع نشان دهنده این است که یکی از استراتژی های لینک سازی خارجی  آنها، خرید بک لینک است. بعضی از این وبسایت ها آنقدر با هم رقابت نزدیکی دارند که تلاش می کنند تا وبسایت هایی را برای خرید بک لینک پیدا کنند که رقبایشان از آنجا لینک نگرفته باشند یا به صورت انحصاری لینک بگیرند.

نکته خیلی مهم : ابزارهای واسط مانند Moz و Ahrefs بسیاری از تبلیغات بنری (بک لینک از نوع image) این سایت ها را نیز به عنوان بک لینک در نظر گرفته اند ولی من لینک های از جنس content آنها را نیز بررسی کردم و همین نتیجه را گرفتم.

خرید بک لینک توسط علی بابا
خرید بک لینک توسط علی بابا

 

خرید بک لینک توسط الی گشت
خرید بک لینک توسط الی گشت

 

خرید بک لینک توسط قاصدک 24
خرید بک لینک توسط قاصدک ۲۴

 

خرید بک لینک توسط فلایتیو
خرید بک لینک توسط فلایتیو

آیا فقط از خرید بک لینک در لینک سازی خارجی استفاده می­کنند؟

خیر، اگر دقیتر بگویم، استخوان بندی لینک سازی خارجی آنها رپورتاژ آگهی است ولی در کنار آن از خرید بک لینک، ایجاد پروفایل در فروم ها و حتی لینک های کامنتی هم استفاده می­کنند. قبلا تصور من این بود که لینک های کامنتی و پروفایل و … مخصوص کسب و کارهای کوچک یا بودجه های کم است، اما همانطور که مشاهده می­کنید ترکیب انواع بک لینک ها و توازن بین آنها برای رسیدن و ماندن در رتبه ۱ گوگل بخصوص در صنعت های پر رقابت یک استراتژی هوشمندانه است.

لینک سازی خارجی به روش کامنت توسط علی بابا
لینک سازی خارجی به روش کامنت توسط علی بابا
لینک سازی خارجی به روش ساخت پروفایل توسط تیم سئو علی بابا
لینک سازی خارجی به روش ساخت پروفایل توسط تیم سئو علی بابا

تاثیر ورودی از کلمه کلیدی برند در سئو

علی بابا بین تمامی شرکت های فوق، بیشترین ورودی از طریق کلمه برند یعنی “علی بابا” را دارد و این موضوع به سئو سایت علی بابا نیز کمک خیلی زیادی کرده است. با جستجو کوئری بلیط هواپیما، یکی از پیشنهادات گوگل “بلیط هواپیما علی بابا” است. نمیدانم این suggest از گوگل به خاطر تبلیغات وسیع و برندینگ علی بابا است یا ترفندهایی که تیم سئو علی بابا به کار میگیرند (سئو برندینگ )، به هر حال یکی از پارامترهای موثر در کسب رتبه ۱ در اکثر کلمات کلیدی مهم در این صنعت شده است. در این مورد وبسایت مستربلیط هم خوب کار کرده است.

تاثیر برندینگ علی بابا در سرچ برندینگ
تاثیر برندینگ علی بابا در سرچ برندینگ

 

ورودی از طریق کلمه برند شرکت های فعال فروش بلیط هواپیما
ورودی از طریق کلمه برند شرکت های فعال فروش بلیط هواپیما

تاثیر سوشیال سیگنال در سئو

سوشیال سیگنال ها هم مانند بک لینک عمل می­کنند و گوگل از طریق آن ها، میزان حضور یک سایت یا صفحه را در اذهان عمومی بررسی می­کند (در علم برندینگ به آن برند آگاهی یا brand awareness می­گویند که یکی از شاخص ­های اندازه گیری قدرت برند است) که تیم سئو علی بابا به خوبی از آن استفاده کرده اند.

استفاده از سوشیال سیگنال توسط تیم سئو علی بابا
استفاده از سوشیال سیگنال توسط تیم سئو علی بابا

جالب اینجاست که تعداد شیر فیسبوک رتبه ۱ تا ۳ در کوئری بلیط هوایپما، با رتبه آن ها در serps هم رابطه مستیقیم داره.

سوال از شما :

از آنجایی که یکی دیگر از شاخصه های قدرت برند، محبوبیت یا میزان حل مساله آن برند (باری که از روی دوش مخاطب بر می­دارد) است، سوالی را اینجا طرح می­کنم که دوست دارم نظر خودتون را اعلام کنید. :

دو سناریو را در نظر بگیرید :

سناریو ۱ : ۲ هزار نفر دیجیتال آنالیتیکس را در صفحات فیسبوک خودشان شیر کرده اند و بار معنایی پیام آنها منفی است. مثلا نوشته اند، محتوا دیجیتال آنالیتیکس خوبی نیست و ما انتظار بیشتری از این وبسایت داریم.

سناریو ۲ :۲ هزار نفر دیجیتال آنالیتیکس را در صفحات فیسبوک خودشان شیر کرده اند و بار معنایی پیام آنها بسیار مثبت است. مثلا نوشته اند که وبسایت دیجیتال آنالیتیکس سایت خیلی خوبی است و با انتشار محتوا تحلیلی، نکات زیادی را به من یاد می­دهد.

آیا تاثیر این دو سوشیال سیگنال یکی است ؟  آیا موتورهای جستجو می­توانند میزان محبوبیت یک برند را هم آنالیز کنند؟ هیتلر و صدام حسین هر دو برند هستند ولی برندهای محبوب نیستند.

پاسخ یا دیدگاه خودتون را در قسمت نظرات همین صفحه مطرح کنید.

 

تداوم لینک سازی خارجی پس از رسیدن به رتبه ۱

قاعدتا در صنعتی که رقابت زیاد باشد، تیم های سئو در آن صنعت مشغله کاری بیشتری دارند و برخلاف تصور خیلی از مردم یا مدیران، رسیدن به رتبه ۱ گوگل به معنی زنگ تفریح و استراحت برای تیم سئو نیست. تصاویر زیر از بک لینک های علی بابا نشان می­دهد که با وجود کسب رتبه یک در کوئری “بلیط اتوبوس” هنوز هم به لینک سازی ادامه می­دهند.

تداوم لینک سازی خارجی پس از رسیدن به رتبه یک توسط تیم سئو علی بابا
تداوم لینک سازی خارجی پس از رسیدن به رتبه یک توسط تیم سئو علی بابا

 

لینک سازی خارجی به روش ساخت پروفایل توسط تیم سئو علی بابا
لینک سازی خارجی به روش ساخت پروفایل توسط تیم سئو علی بابا

نتیجه گیری :

استخوان بندی لینک سازی خارجی علی بابا، رپورتاژ آگهی است و در کنار آن از ترکیب انواع حالت های لینک سازی خارجی استفاده می­کنند. ورودی از کلمه برند و سوشیال سیگنال یکی از تفاوت های اصلی در سئو علی بابا است و رها نکردن بازار حتی بعد از رسیدن به رتبه ۱ گوگل، نشان دهنده هوشیاری تیم سئو علی بابا نسبت به میزان رقابت موجود در این صنعت است. و در نهایت فکر میکنم ترکیب استراتژی های مختلف لینک سازی خارجی و ایجاد توازن در نوع بک لینک ها، اصلی ترین عامل پیروزی علی بابا در جنگ بین تیم های سئو وبسایت های فعال در صنعت فروش بلیط هواپیما و گردشگری ایران می­باشد.

راستی، به اولین عکس این مطلب مراجعه کنید. الی گشت از نظر شاخص های ابزارهای واسط مانند MOZ دست کمی از علی بابا ندارد اما پوزیشن آنها در کلمات کلیدی اصلی این صنعت چند رتبه پایینتر است. به نظر شما علت آن چیست؟ ما با تحلیل وبسایت های دیگر نکات خیلی جالبی را می­توانیم یاد بگیریم و با یکدیگر به اشتراک بگذاریم.

همچنین بخوانید : لینک سازی خارجی به سبک دیجی کالا همراه با تحلیل و تصویر بک لینک ها

دسترسی به مقالات تحلیلی دیگر

اگر از مطالعه این مطلب لذت بردید، خبر خوبی برای شما دارم. انتشار چنین محتواهایی در دیجیتال آنالیتیکس به صورت پیوسته ادامه پیدا خواهد کرد که با عضویت در خبرنامه دیجیتال آنالیتیکس از مطالب آموزشی با رویکرد تحلیلی، درباره موضوعات مختلف حوزه دیجیتال مارکتینگ مطلع خواهید شد.

محسن منکرسی

من عاشق دیجیتال مارکتینگ و بازارهای مالی هستم. تلاشم این هست که به شرکت های کوچک و بزرگ در مدیریت و توسعه کسب و کار آنلاین خودشون کمک کنم. دانش و تجربیاتم را در قالب مقاله و فایل های آموزشی کاربردی در اینجا با شما به اشتراک می گذارم.

مطالب مرتبط

‫29 نظرها

 1. مقاله جالبی بود.
  راستی آقا منکرسی اون نموداری که برای شبکه های اجتماعی بود، باچه ابزار و سایتی گرفته شده است؟
  تشکر

  1. سلام
   خوش حالم که این مقاله برایت مفید بوده.
   تصویر بخش سوشیال سیگنال، با ابزار ahrefs هست. View کلی از کسایی که با کوئری بلیط هواپیما در صفحه یک هستند.

 2. ممنون از مقاله خوبت.
  البته به نظر من خود برند علی بابا یکی از دلایل اصلی موفقیت این سایت هستش که به راحتی نمیشه با صرف هزینه باهاش رقابت کرد.
  حالا اینکه چطوری “علی بابا” اینقدر خوب تو دهن میچرخه و بر هرکی بگی خیلی راحت توی یادش میمونه جای تحلیل خودش رو داره اما محبوبیت این برند در نهایت نشانه ای از توانایی تیم مارکتینگ این شرکت هستش.

  1. خواهش میکنم.

   البته اینکه چند سال هست که با کلمات کلیدی اصلی این حوزه در رتبه ۱ هستند و از این ناحیه imp زیادی گرفتند، به افزایش برند آگاهی و در نتیجه به برندینگشون کمک کرده.

 3. یک مقاله عالی دیگه!
  واقعا وبسایت شما مورد علاقه من واقع شده و شیوه نگارش و تحلیل شما رو خیلی میپسندم.
  خوشحال میشم اگر مایل بودین در وبمستر خاکستری یک پست مهمان بنویسین!

  1. ممنونم از شما آقای حسن زاده
   امیدوارم جضورتون در دیجیتال آنالیتیکس پیوسته باشه و مقالات آینده هم رضایت شما را جلب کنه

 4. درود بر شما و سپاس از تحلیل خوبتان. آیا بهتر نیست در عنوان به جای «چرا» از «چگونه» استفاده کنید؟

  یعنی بشود: چگونه علی بابا در جنگ بین تیم های سئو شرکت­های هواپیمایی پیروز است؟

 5. سلام و وقت بخیر
  ممنون از مطالب مفیدتون
  این ابزار ahrefs بصورت رایگان هم قابل استفاده است یا هزینه ای باید پرداخت شه ؟
  ممکنه ابزارهای رایگان تو این حوزه رو معرفی کنید؟ ممنونم

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   نه به صورت رایگان قابل استفاده نیستند و باید اشتراک خریداری کنید. خود من از اکانت های اشتراکی با هزینه بسیار پایین استفاده می کنم.
   ابزارهای رایگان، قدرت ابزارهای پولی مثل Ahrefs را ندارند. اما برای پیدا کردن بک لینک ها سایت ranksignals.com گزینه خوبی هست.

 6. بنظر من زیادی جدی گرفتید تیم سئو رو. اگر دقت کنید تو همون لینک کامنتی ها و فروم ها میبینید چهار تا پایینترش همون سئوکارهایی که تو علی بابا کار میکنن یا کار میکردن رفتن با کلمه مشاور سئو و این چیزا لینک گرفتن. تبلیغات وسیع علی بابا (از تبلیغ تو تلویزیون بگیرید تا فرودگاههای خارج از کشور) صددرصد تاثیر زیادی تو suggestion و سئو برندینگ داشته که همه شون کار تیم سئو نبوده.

  1. سلام وقتتون بخیر
   بخشی از موفقیت سئو علی بابا به دلیل برنامه های برندینگ این شرکت به صورت آفلاین و آنلاین است و من هم با شما موافق هستم، اما در هر صورت باید اقداماتی موثر توسط تیم سئو صورت بگیرد تا یک سایت بتواند در کلمات پر رقابت در رتبه های بالا قرار بگیرد. قطعا بخش عمده ای از موفقیت سئو علی بابا وابسته به تیم سئو است.

    1. خوب من در همین مقاله نشان دادم که صرفا از رپورتاژ استفاده نمی کنند، بلکه ترکیبی از استراتژی های لینک سازی خارجی را استفاده می کنند. ضمن اینکه رپورتاژ آگهی و کمپین های رسانه ای هم بخشی از سئو هستند. در مقاله لینک سازی خارجی به سبک دیجی کالا همراه با تحلیل و تصویر بک لینک ها هم توضیح دادم که دیجی کالا صرفا از استراتژی رپورتاژ آگهی برای لینک سازی خارجی دسته بندی های خودش استفاده می کنه.

     1. ببینید شما نمیتونید سایتهایی مثل دیجی کالا و علی بابا که دیگه واقعا سایتی نیست تبلیغشون توش نباشه رو فقط از جنبه سئو مقایسه کنید. این شرکت ها اونقدر تیم تولید محتوا، سوشال مدیا و فنی قوی دارن که بخش زیادی از موفقیت در سئو رو پوشش میده. به لطف هزینه های بسیار برای تبلیغات و مارکتینگ چه آفلاین و چه آنلاین گوگل اونقدر راحت میتونه بهشون اعتماد کنه که تمام جایگاهها رو از آن خود بکنه. نمیخوام ارزش کار تیم سئو رو بیارم پایین در کل میخوام در کل بگم شما یه کم درون سازمانی رصد کن. فقط از ابزار استفاده نکن برای تحلیل. مثلا ببین چه کسایی رو سئو سایت کار میکردن. با رفتن اونا آیا چیزی تغییر کرده؟

 7. بزرگوار بنده خودم یکسال در تیم سئوی علی بابا فعالیت کردم و بدترین وضعیت سئو رو داره این وبسایت که نتیجه عملکرد اشتباه مثلا سئومستر قبلی این مجموعه بوده، و اساسا به دلیل رویکردهای غلط و ناآگاهانه تیم مارکتینگ این مجموعه بنده علی بابا رو ترک کردم، لطفا دست از انتشار داده های اشتباه بردارید و افراد رو به گمراهی نکشونید!

  1. به نظر میرسه اخراج شما از تیم علی بابا براتون همچنان دردناکه خانم انصاری

 8. لینک سازی خارجی علی بابا هیچ استخوان بندی و ساختار بخصوصی نداشته، بخش زیادی از خرید رپورتاژ توسط تیم آفلاین علی بابا انجام میشده و ارتباطی الزاما با تیم سئو نداشته، و حتی اخیرا بودجه تیم سئو برای خرید رپورتاژ کاهش پیدا کرده بنابراین تیم ناچار بود به روشهای رایگان تر تهیه لینک متوسل بشه. خرید زیاد بک لینک توسط سئومستر قبلی باعث شده بود سایت علی بابا مثل یه کشور وابسته به اقتصاد تک محصولی نیازمند تداوم خرید لینک باقی بمونه، در حالی یکی از اهداف سئو باید کاهش هزینه ها بعد از یک دوره زمانی باشه، به لحاظ فانکشن و کارکرد نیز وبسایت علی بابا فاقد هر عملکرد بخصوصیه که منجر به بهبود تجربه کاربری بشه، صرفا بواسطه تبلیغات گسترده و برندینگ و پوزیشنینگ قوی وبسایت Engagement بالایی داشته و این باعث میشده به راحتی دچار افت رتبه نشه! (هزینه های بالا در تبلیغات)
  دوست عزیز، لطفا اگر در انتشار مقاله تون صداقت دارید نظر بنده رو منتشر کنید چون اطلاعاتی که دادید و الگو قراردادن وبسایت علی بابا تو حوزه سئو باعث میشه افراد همچنان با توهم خرید بک لینک برای افزایش رتبه بازار بلک هت کارها و سئوکارهای کلاه سیاه رو داغ تر کنن و این خیانت به افرادیه که با تخصص و تلاش و دانش سعی در بهبود و اصلاح این فضا دارن!

  1. سلام
   در مقاله لینک سازی خارجی به سبک دیجیکالا یکی از دوستان هم گفته بود که مثلا رپورتاژ خریدن سئو نیست. من کاملا قبول دارم که سیگنال برند سایت هایی مثل دیجیکالا و علی بابا نسبت به سایر رقبا به دلیل تبلیغات و برندینگ، بسیار بالاتر است. اما اینکه روش های آنها را منکر بشویم هم کار درستی نیست. به نظرم هر کسی با هر روش سیاه و سفیدی بتونه یک سایت یا صفحه را به رتبه ۱ برسونه و نگه داره، در سئو موفق عمل کرده. اینکه استراتژی سئو به گونه ای باید باشه که ROI بالایی را ایجاد کنه را هم با شما موافقم اما نباید کلا خرید بک لینک را نفی کنیم. ممکنه شما از یک سایت خوب با قیمت مناسب بتونید بک لینک تهیه کنید باعث رتبه گرفتن صفحه مورد نظرتون بشه و ROI مثبت و خوبی هم داشته باشه. به هر حال در کلمات پر رقابت، برای اینکه خودتون را در رتبه بدست آمده نگه دارید، باید هزینه کنید و همیشه یک هزینه ثابت دارید. لذا من باز هم با بخش پایانی نظر شما مخالفم و ارزش کار کلاه سیاهی که بتونه به رتبه ۱ برسه و خودش را در رتبه ۱ نگه داره را بالاتر از کلاه سفید میدونم. مهم اینه به رتبه ۱ برسی و اونجا بمونی . روش اصلا مهم نیست اما همانطور که شما هم اشاره کردی ROI مهمه.

 9. سلام وقت بخیر
  استفاده از این مقدار انکرتکست Exact Match
  باعث جریمه شدن از طرف گوگل نمیشه
  میخوام رپورتاژ بگیرم ولی خیلی شک دارم
  Exact Match استفاده کنم یا جملات بلند

  1. سلام

   به نظرم، بهترین استراتژی اینه که از انکرتکست های مختلف استفاده کنی و روی یک کمله زوم نکنی. لینک در صفحات وب مشابه این هست که مردم یک جامعه، راجع به یک فرد صحبت کنند. همه مردم یک ادبیات ندارند و هر کدام ممکنه راجع به ویژگی های مختلفی از اون فرد که تو جامعه برند شده صحبت کنند. همه نمیان مثلا راجع به پوشش یک نفر صحبت کنند. یکی از اخلاقش میگه، یکی از پوشش میگه و هر فردی از دید خودش راجع به اون فرد که برند شده صحبت میکنه. لینک هم دقیقا همینه. شما با لینک سازی میخواهی به گوگل بگی که فلان صفحه تو این حوزه، در فضای وب برند شده. پس نباید روی یک کلمه فوکوس کرد. بهتره که انکرتکست ها را توزیع کنی. یعنی حدود ۳۰% exact بگذاری، ۲۰% exact+اسم سایت، ۱۰-۲۰% لینک خام بدون انکر تکست و بقیه را بین LSI هایی که تو متاتایتل و دسکریپشن صفحه هم استفاده کردی توزیع کنی. نظر شخصیم این هست.

 10. اولا تشکر میکنم از تحلیل خوبتون و مقاله ی پر و پیمونی که نوشتید.
  در جواب سوالی که مطرح کردید فقط یه نکته بنظرم رسید و اون این که شما در سناریو اول با جمله بندی درستی مفهوم منفی رو در مورد وب سایتتون ننوشتید و احتمالا این اتفاقی نیست و خودش می‌تونه جواب سوالتون باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
online casino malaysia